برای ارتقای بهداشت و سلامت بانوان جامعه لازم است همه خانم ها با بیماری های شایع دستگاه تناسلی آشنا شوند و راه های پیشگیری از این عفونت ها را بیاموزند. بعضی از این عفونت ها از راه جنسی انتشار می یابند و بعضی از آن ها در خانم هایی كه هرگز فعالیت جنسی نداشته اند ظاهر می شوند و در بعضی موارد لازم است شریك جنسی نیز درمان شود.

 

منشاء ترشحات در خانمها چیست؟

به طور طبیعی دستگاه تناسلی خانم ها دارای ترشحاتی است كه میزان و نوع آن طی سیكل قاعدگی و تحت تاثیر هورمون ها تغییر می كند به این صورت كه ،  ابتدای سیكل قاعدگی  ترشحات شفاف و آبكی می باشد و در نیمه دوم سیكل غلیظ و چسبنده می شود. ترشحات طبیعی دارای توده های كوچك و كرك مانند سفید و بدون بو می باشد و به دلیل وجود باكتری های مفید اندكی اسیدی است.

 

علایم ابتلا به عفونتهای دستگاه تناسلی در خانمها عبارتند از:

1-  بوی بد ترشحات

2-  وجود سوزش یا خارش

3-  درد موقع ادرار كردن

4-  خونریزی بین قاعدگی

5- خونریزی بعد از نزدیكی

6- شكم درد

اگر پاسخ شما به این سوالات مثبت است به پزشك مراجعه كنید زیرا ممكن است به یكی از عفونت های شایع مبتلا شده باشید كه در اینجا به چند نمونه اشاره می نماییم:

1- واژینوز باكتریایی :

واژینوز باكتریایی شایع ترین علت عفونت در خانم های سنین باروری است و در 15% خانم های باردار مشاهده شده است.

اگر چه مردان مبتلا به این عفونت معمولا بدون علامت هستند ممكن است باكتری در مجرای ادرارشان مخفی بماند و به همسر خود انتقال دهند.

واژینوز باکتریایی در خانم های با سطح اجتماعی پایین ، سیگاری و دارای شرکای جنسی متعدد بیشتر مشاهده می شود.

شکایات و علایم:

ترشحات زیاد به همراه بوی ماهی که اغلب بعد از نزدیکی ویا در طی قاعدگی بو شدیدتر می شود.

 ترشحات سفید شیره ایی و چسبناک بوده اما معمولا همراه با درد سوزش یا خارش و تحریکات نیست.

 

2- تریکومونا (عفونت انگلی ):

یک بیماری منتقله از راه جنسی است اما از راه استخر آلوده وسایل حمام و یا توالت نیز ممکن است انتقال یابد. در مردان بدون علامت است ولی در مجرای ادرار و پروستات مخفی می شود.

 شکایات و علایم:

ترشحات فراوان همراه با بوی بد خارش شدید درد و سوزش موقع ادرار کردن ونیز درد در هنگام نزدیکی دیده می شود.

خراشیدگی سطحی قرمز رنگ و ترشحات چرکی به رنگ زرد یا خاکستری کف آلود ممکن است دیده  شود.

این دو عفونت ممکن است عواقب بدی برای خانم های باردار به همراه داشته باشد:زایمان زودرس پارگی زود رس و عفونت پرده های جنینی سقط خود به خودی مرگ جنین در سه ماهه دوم عفونت رحم پس از جراحی یا سزارین.

 

3- کاندیدا (عفونت قارچی ):

این قارچ در محیط سرشار از گلوکز (نوعی از قند) زندگی می کند و در شرایطی چون بارداری ، مصرف قرص های پیشگیری از بارداری ، مرض قند، مصرف زیاد قند، چاقی و وضعیت تضیف کننده سیستم ایمنی  ، رشد آن افزایش می یابد. به علاوه زندگی در محیط پر استرس استفاده از لباس های زیر نایلونی ورزش مصرف مکرر روغن ژل یا شستشوی بیش از حد با صابون های معطر نیز می تواند مستعد کننده باشد.هم چنین می تواند روی مخاط دهان پوست آلت تناسلی مرد و کیسه بیضه رشد نماید و حتی موجب عفونت و برفک دهان در نوزادانی که از مادران مبتلا به دنیا آمدند شود.

شکایات و علایم:

شایع ترین شکایت خارش است. ممکن است ترشحات غلیظ سفید رنگ سوزش درد موقع ادرار کردن و درد سطحی در طی نزدیکی وجود داشته باشد.ترشحات بوی کپک خاص می دهد اما میزان آن بسیار کم است.

شکایت اغلب در دوره قبل از قاعدگی افزایش می یابد.