- رایج ترین كاربرد آزمایش مدفوع تشخیص انواع مختلف انگل ها ی بیماری زا در روده است. افرادی كه تحت آزمایش مدفوع قرار می گیرند ،‌باید برای مدت 7 تا 10 روز پیش زا انجام این آزمایش از درمان با روغن كرچك یا روغن های معدنی ،‌بیسموت منیزیم ،‌تركیبات ضد اسهال تنقیه با باریوم و مصرف آنتی بیوتیكها خود داری نمایند . بهتر است این آزمایش در سه نوبت انجام شود. نمونه مدفوع باید مستقیما در ظرفی كه از طرف آزمایشگاه در اختیار بیمار قرار می گیردجمع آور یشود. اگر بیمار بستری است ،‌ نمونه را در یك ظرف خشك جمع آوری نموده و سپس با استفاده از چوب مخصوص (آبسلانگ)‌،‌ نمونه را به ظرف نگهدارنده برچسب دار منتقل نمائید. در صورت مشاهده كرم و هر مورد مشكوك به آزمایشگاه اطلاع دهید. نمونه مدفوع نباید با ادرار یا آب آلوده شود زیرا ادرار می تواند برخی از انگل های فعال را از بین ببرد. بیماران باید نمونه جمع آوری شده را خصوصا در موارد مشكوك به اسهال خونی بلا فاصله به آزمایشگاه ارسال كنند. اگر انجام آزمایش حداكثر تا 30 دقیقه پس از جمع آوری نمونه امكانپذیر نباشد،‌ لازم است تا نمونه در یخچال قرار داده شود.

 

آزمایش بررسی خون مخفی در مدفوع :

گاهی اوقات خونریزیهای مختصری در بخش های مختلف دستگاه گوارش اتفاق می افتد كه به علت مقدار كم با چشم قابل دیدن نیست. بنابراین باید با روشهای آزمایشگاهی تشخیص داده شود. بهتر است این آزمایش در 3 نوبت انجام شود.

- برای انجام این آزمایش باید نكات زیر را رعایت نمائید:‌

48،72 ساعت پیش از آزمایش و در طی دوره جمع آوری نمونه مدفوع از خوردن گوشت قرمز و گوشت سفید (مرغ و ماكیان )‌،‌ماهی ،‌شلغم،‌و تربچه،‌خودداری نمائید.

- مصرف داروهای زیر:‌

آهن ،‌ایندومتاسین،‌كلشی سین ، آسپرین ،‌بروفن،‌كورتون ها،و ویتامین C باید 48 ساعت پیش از انجام آزمایش و دوره جمع آوری نمونه قطع شود. در صورت خونریزی از لثه در حین تمیز كردن دهان و دندان در طی 48 ساعت پیش از انجام آزمایش از مسواك زدن و كشیدن نخ دندان اجتناب نمائید.

- نمونه باید سریعا به آزمایشگاه تحویل داده شود .

- نمونه مدفوع نباید با ادرا یا سایر مواد آلوده شود.